O mnie

Barbara Tomaszewska Zaświadczenie

Specjalistka d/s relacji człowiek - zwierzę towarzyszące.
Absolwentka Europejskiego Studium Psychologii Zwierząt.
Członek Polskiego Stowarzyszenia ZoopsychologówKim jestem?
Zwierzęta w moim życiu były obecne - mogę powiedzieć - od zawsze. Jedno zwykle na stałe, inne zgarniałam z ulicy na czas potrzebny np. do wyleczenia lub odchowania. I już wówczas, jako dziecko stawiałam pytania, na jakie daje odpowiedź ZOOpsychologia, np.:
- Mamo, dlaczego Perełka, gdy ją wołasz, do Ciebie zawsze przychodzi, a ze mną się droczy?

Dyplom Dyplom


Uczyłam się zwierząt latami, ich mowy ciała, gdy bardzo, ale to bardzo chciały być zrozumiane. Denerwowałam się kiedy nie mogłam ich zachowania pojąć czy uzasadnić. Na wiele pytań dostałam odpowiedź dopiero w czasie nauki w ESPZ. Dalszą ciekawość zaspokajam na kursach, warsztatach i seminariach w zakresie tajników psychiki i zachowania zwierząt. Korzystam z faktu (!) że zwierzęta wykazują inteligencję na poziomie 2-3 letniego dziecka i wykorzystuję to w terapii.
Świadectwo Świadectwo 2

W tym celu doskonalę wiedzę z poziomu Terapii Zachowań Dzieci z problemami, których zachowania (w niektórych przypadkach) można porównać do obserwowanych u zwierząt np. niszczenie wszystkiego wokół, autoagresja albo nadmierna zależność od opiekuna.

Zrozumieć potrzeby dzieci (zabawa, kontakt z innymi dziećmi, kontrolowana samodzielność itp.) to w linii prostej droga do zrozumienia potrzeb zwierząt towarzyszących ludziom - jednak bez uczłowieczania. Pies jest psem; kot ma pozostać kotem.
Zwierzęta i przyroda